جستجو...

موتور گیربکس مناسب برای بالابرها کدام است؟

گیربکس حلزونی

زمان مطالعه 1 دقیقه

موتور گیربکس مناسب برای بالابرها کدام است؟

گیربکس های بالابر از جمله تجهیزات پرکاربردی هستند که از آنها در صنایع مختلف به جهت جابجایی انواع اجسام سنگین به ارتفاعات بالا استفاده می شود. گیربکس بالابرها این توانایی را دارند که کالاهای سنگین و البته معمولی کوچک شما را منتقل نمایند. این تجهیزات با در اختیار داشتن ضریب اطمینان بالا، احتمال هرگونه سقوط اجسام را کاهش می دهد که این خود توجهات بسیاری را به سمت خود جلب کرده است! در این میان نباید از کارآیی بالا و خاصیت قفل شوندگی گیربکس های بالابر غافل شد.

اگر به فکر تبدیل سرعت به گشتاور در گیربکس های بالابر هستید، باید بگوییم که این کار با ضریب تبدیل بسیار بالایی انجام میگیرد تا دستگاه از قدرت کافی و لازم به جهت انتقال اجسام به ارتفاعات برخوردار باشد. براساس سرعت های بدست آمده، سرعت آن به چیزی حدود 16 متر بر دقیقه میرسد. در این میان نباید از خاصیت قفل شوندگی گیربکس غافل شد زیرا کمک می کند تا در صورت قطعی برق، بار به سمت پایین کشیده نشود.
خاصیت قفل شوندگی گیربکس بالابر این نوید را می دهد که شاید سایر ویژگی های آن نیز کارآمد بوده و هر یک در لحظات خاص، نقشی بسیار مهم ایفا نمایند. پس بیایید آنها را بشناسیم.

ضریب تبدیل

منظور از ضریب تبدیل چیست؟ درواقع همان نسبیتی است که براساس آن گشتاور را به سرعت چرخشی و یا برعکس تبدیل می نماید. در گیربکس های بالابر معمولا از ضرایب تبدیل بالا استفاده می شود. این گیربکس ها باید بتوانند گشتاور بالایی را به سمت خروجی هدایت نمایند تا با ضریب اطمینان بالا، این اجسام به سمت ارتفاعات وارد شوند.

قفل شوندگی

در قسمت بالا گفتیم که خاصیت قفل شوندگی اجازه حرکت بالابر در صورت قطع برق، به سمت پایین را نمی دهد. اما این عمل چگونه اتفاق می افتد؟ با برق قطع در وهله اول چرخ دهنده ها از حرکت می ایستد. در سیستم گیربکس بالابر، یک چرخ دنده حلزونی کار گذاشته شده که در زمان توقف، به صورت یک طرفه عمل می کند. این پیچ توانایی چرخاندن، چرخ دنده حلزونی را دارد، اما این اتفاق به صورت برعکس نمیتواند انجام گیرد، پس دستگاه قفل می شود.
زمانی که نوبت به انتخاب موتور گیربرکس مناسب برای بالابرها می رسد، این خاصیت یکی از مهم ترین معیارهایی است که مورد توجه قرار میگیرد.

بهترین موتور گیربکس بالابرها را می شناسید؟

این روزها گیربکس های زیادی توسط برندهای مختلف به بازار معرفی شده است؛ اما اینکه کدام یک از آنها میتواند نیازهای شما را برطرف سازد، دقیقا بهترین موتور گیربکس است. به خاطر بسپارید اینکه همسایه شما از کدام گیربکس استفاده میکند نشان از کارآمد بودن آن نیست، زیرا این امکان وجود دارد که همان گیربکس بالابر برای شما ناکارآمد باشد!
معمولا توصیه می شود به سراغ بالابر هایی بروید که از نوع گیربکس حلزونی در آنها بکار رفته، خریداری کنید. سایر گیربکس ها نظیر گیربکس شافت مستقیم شاید بتوانند نیاز شما را برآورده سازند اما ویژگی های آنان برای بالابر کارآمد نبوده و در مواقع حساس میتواند شما را با خسارات بسیار سنگین و جبران ناپذیری مواجه کند. به عنوان مثال بارهای سنگین حتما باید توسط بالابرهایی با گیربکس حلزونی، هدایت شوند. اینجاست که حضور مشاورانی باتجربه کمک کننده خواهد بود. زیرا این دسته از افراد با تجربه بالای خود از هزینه های اضافی جلوگیری می کنند و بهترین نتایج و گزینه ها را پیش روی شما قرار می دهند.
از طرفی هیچگاه به فکر تعمیر گیربکس نیفتید. گیربکس ها اگر تعمیر شوند به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارند. جایگزین کردن آنها بهترین گزینه به حساب می آید. از طرفی اگر قصد تعمیر آنها را دارید، حتما در سایزهای بزرگ به سراغ متخصصان و فعالانی بروید که با تجربه خود میتوانند از پس انجام این کار برآیند.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.